Film Agnieszky Holland Šarlatán je nominovaný na „evropského Oscara“

Drama Šarlatán si připsalo další mezinárodní úspěch! Jako první český film v historii získalo nominaci na Evropskou filmovou cenu za režii. Za ní stojí polská legenda Agnieszka Holland, které Šarlatán vynesl její první nominaci na „evropského Oscara“. V kategorii Nejlepší film je pak jedním z vybraných snímek Nabarvené ptáče od Václava Marhoula. Vítězové cen EFA budou známi v sobotu 12. prosince.

Historické drama inspirované osudem léčitele Jana Mikoláška se i v obtížných pandemických podmínkách stalo nejvýraznějším celovečerním českým filmem letoška. Jeho světovou premiéru hostil v únoru festival Berlinale, do svého programu drama s Ivanem Trojanem v hlavní roli zařadil i prestižní americký festival Telluride. Česká filmová a televizní akademie následně snímek podle scénáře Marka Epsteina vybrala jako tuzemského kandidáta na Oscara v kategorii Nejlepší mezinárodní film.

Nominace obou snímků je mimořádným úspěchem českého filmu v evropské kinematografii,“ říká producentka Šárka Cimbalová. „Gratulujeme paní režisérce, je to zároveň velké ocenění práce všech tvůrců, herců a celého filmového štábu, zvláště v tak složité době. Na Evropské filmové ceny byla nominovaná v historii jen hrstka českých snímků a o to silněji působí letošní ročník, kdy jsou na seznamu hned dva české filmy.

Evropská filmová akademie čítající víc než 3 800 členů své ceny letos udělí už po dvaatřicáté, české filmy ale získávají nominace jen zřídka. V poslední dekádě se o sošku ucházeli jen Ondřej Novák a Jiří Havlíček díky krátkému filmu Rekonstrukce a Aleš Březina za hudbu k filmu Kawasakiho růže, ještě dříve se mezi nominované snímky dostali Kolja či Návrat idiota.

Stříbrnou sošku pak z českých tvůrců vyhráli pouze Helena Třeštíková za dokument René a Tomáš Luňák za animovaný film Alois Nebel, Miloš Forman obdržel čestnou cenu za Evropský úspěch ve světovém filmu. Přední polská režisérka, absolventka FAMU a bývalá předsedkyně EFA Agnieszka Holland za svou kariéru obdržela mj. tři oscarové nominace nebo Stříbrného medvěda na Berlinale, o Evropskou filmovou cenu za režii však bude díky Šarlatánovi soutěžit poprvé. Dalšími nominovanými jsou například François Ozon, Thomas Vinterberg nebo Jan Komasa.

Vzhledem k pandemii se 32. Evropské filmové ceny budou předávat online, stream bude volně dostupný na webu Evropské filmové akademie.

Film Šarlatán vyrobila společnost Marlene Film Production Šárky Cimbalové v česko-irsko-polsko-slovenské koprodukci, českým distributorem je společnost CinemArt, o světovou distribuci se stará Films Boutique. V českých kinech měl snímek premiéru 20. srpna 2020 a do zavření kinosálů ho vidělo skoro čtvrt milionu lidí.