Komiks Čertův rypák – Tulipánek z nakladatelství CREW vás dostane z ruských gulagů až do amerického podsvětí

Nakladatelství CREW vydává další knihu z úspěšné edice Mistrovská díla evropského komiksu. A jde rovnou o dva mistry – kreslíře Françoise Boucqa (Dobrodružství Jeronýma Moucherota, Bouncer) a slavného amerického spisovatele a scenáristu Jerome Charyna! Komiks Čertův rypák/Tulipánek vypráví dva samostatné, a přesto propojené příběhy. Čtenáře dostane na místa, která sice neoplývají svou krásou, ale vynahradí to temnou a neméně přitažlivou atmosférou stalinistických gulagů, výcvikových táborů KGB a dělnických čtvrtí New Yorku, kam hrdinové marně utíkají před svou minulostí.

Kniha Čertův rypák/Tulipánek představuje dva samostatné příběhy, které spojuje strašlivý svět stalinského teroru a neméně kruté sovětské reality s americkou džunglí velkoměsta. Příběh sleduje osud Čertova rypáka, sirotka vycvičeného KGB ke špionáži v Americe, a Tulipánka, amerického chlapce, který se zásluhou idealismu svých rodičů dostal do gulagu na Kolymě. Obě roviny příběhu tak patří, díky historicky přesnému i fantasknímu scénáři, k tomu nejcennějšímu, co kdy v evropském komiksu vzniklo. Atmosférická kresba, která je nedílnou součástí fenomenálního počinu, čtenáře doslova vtáhne do děje.

„Boucqova kresba je prostě úžasná a k tomuhle tématu skvěle sedí. Jeho obrazy jsou jak dokonale prokreslené, tak neuvěřitelně expresivní. Boucq není z těch, kteří by kreslili krásné lidi. Jeho postavy jsou skoro vždycky nějakým způsobem deformované, jako by se jim ve tvářích a postavách projevovala jejich osobnost. A k silným a emocionálním příběhům Jerome Charyna, ve kterých jsou hrdinové už v dětství natlačeni do pozic, kdy mohou jen bojovat o přežití, tohle podání padne jako ulité,“ říká Jiří Pavlovský z Nakladatelství CREW.

Scenárista Jerome Charyn překvapivě nepochází z Evropy, ale je to rodilý Američan, do Francie se přestěhoval teprve v pozdním věku. Dokonce je považovaný za jednoho z nejdůležitějších autorů americké literatury a kritiky je označován za „amerického Balzaka“. Píše romány, divadelní hry, povídky, životopisy, detektivky a samozřejmě i komiksy. Často v nich vystupují členové různých komunit – ať už židovských, ruských, zločineckých i tatérských. Jeho spojení s legendárním kreslířem Boucqem začalo komiksem La Femme du magicien (Kouzelníkova žena), aby se pak vrhli do příběhů z nedávné historie, ve kterých do drsné skutečnosti proniká duch magického realismu. Příběhů, v nichž se silné příběhy hrdinů, snažících se udržet si lidskost i přes krutost okolí, střetávají s intenzivní a emocemi nabitou kresbou.  

Kniha vychází v brožovaném i vázaném vydání.

Čertův rypák/Tulipánek (vázaná); scénář Jerome Charyn; kresba Francois Boucq; 216 barevných stran; 869 Kč.

Čertův rypák/Tulipánek (brožovaná); scénář Jerome Charyn; kresba Francois Boucq; 216 barevných stran; 649 Kč.

Titul Čertův rypák/Tulipánek vyšel 10. listopadu 2020 a je k dostání na www.obchod.crew.cz a u dobrých knihkupců.

Nakladatelství CREW bylo založeno již v roce 1997 Petrem Litošem, Vladimírem Veverkou, Štěpánem Kopřivou, Karlem Stibralem a Jiřím Pavlovským a dnes jde o největší a nejstarší nakladatelství v České republice. Název CREW vznikl zkratkou z prvních písmen slov Comics Revue Et Vladimír Veverka a vyslovuje se jednoduše česky – krev.